Egna förutsättningar för studier och yrken

Att hitta rätt jobb handlar om att utgå från dig. Vilka jobb passar din personlighet och dina förutsättningar? Trivs du bäst i lugna eller sociala miljöer? Föredrar du fasta rutiner eller variation? Genom att reflektera över hur du fungerar kan du upptäcka vilka vägar som passar dig.

Samtidigt måste du väga olika faktorer mot varandra. Vad är viktigast – trygghet, frihet, lön eller något annat? Kanske är det viktigt för dig att jobbet ligger nära hemmet, eller att det ger dig möjlighet att resa.

Inga val är perfekta, men genom att tydliggöra vad som är viktigt för dig kan du hitta en riktning som känns hållbar.

Övningarna nedan finns även i ”arbetsliv och utbildning”. Där är övningarn mer fokus på jobbsökande, här mer utifrån egna förutsättningar för att söka ett visst jobb eller utbildning.

 

Övningar
Digital identitet

Syftet med övningen digital identitet är att synliggöra för eleverna att deras digitala aktiviteter kan påverka hur de uppfatttas framöver i kommande jobbansökningar.

Jobbredo - genomför en arbetsintervju 

Syftet med den här övningen jobbredo- genomför en arbetsintervju är att eleverna ska få träna på att beskriva sina styrkor, erfarenheter och egenskaper i relation till jobb. Här övas även förmågor som att lyssna och ställa relevanta frågor.

Hitta och analysera en arbetsannons

I övningen hitta och analysera en arbetsannons får eleverna  träna på att söka jobb, förstå vad en arbetsannons innehåller och identifiera vilka egenskaper och förmågor som efterfrågas.